Когато подготвителната работа приключи, пристъпваме към къртене. Ще опишем как сами да премахнете плочките от стените, защото този процес е по-трудоемък от премахването на подовата зидария и изисква предпазни мерки.
Процедурата е еднаква както за къртене на цялата повърхност, така и за премахване на отделни плочки, ако е необходимо да се сменят.
Отстранете фугите по цялата повърхност. За да направите това, използвайте нож или шев. Ако фугиращата смес не се поддава, накиснете я с вода, като я напръскате от спрей бутилка. Това е най-монотонният етап от работата.
Докоснете стената. Чрез тъп звук ще идентифицирате празнини - места, където плочката не приляга плътно. Това са области, където няколко фрагмента могат да паднат наведнъж. Запомнете ги или ги маркирайте с моларна лента, така че елементите да не паднат внезапно и да ви наранят.
Започнете от горния ляв ъгъл и продължете хоризонтално надолу по редовете.
Поставете длето под ъгъл от 45 градуса между плочката и стената и започнете да го почуквате внимателно с чук. Ако е нанесено обикновено лепило, фрагментът лесно ще се отлепи, ако е циментов разтвор, ще трябва да се положат усилия.
По същия начин отстранете всички плочки и остатъците от лепило от стената.
По същата технология се премахва и облицовката от пода, включително и гранитогрес. За да почистите плочката от сухо лепило, я накиснете в топла сапунена вода за няколко часа.
Ако целостта на плочката не е важна, фугиращата смес може да се остави и веднага да се пристъпи към отстраняване на облицовката. Парчетата могат да се използват за мозаечна декорация. По този начин те актуализират мебелите, внасят жар в интериора на баня, сауна или селска къща.